Jump to Navigation

Potáplice malá

Kategorie:
Fraktura na rentgenovém snímku
Fraktura po zhojení
Potáplice malá

Před Vánoci nám přivezla paní ošetřovatelka ze Záchranné stanice Makov zraněnou potáplici malou (Gavia stellata).Tento pták s délkou těla cca 60 cm, rozpětím křídel cca 80 cm a hmotností kolem 1,5 kg hnízdí především v arktických oblastech severní Evropy, Asie a Severní Ameriky[ často na malých jezerech v tundře. Za potravou zaletuje na větší jezera nebo na moře.
Jedná se o tažného ptáka a velmi dobrého letce, který zimuje na mořských pobřežích.
V České republice se vyskytuje pravidelně.
Stejně jako ostatní druhy potáplic se i potáplice malá živí hlavně rybami, občas se však v její potravě objevují také měkkýši, korýši, žáby, hmyz nebo dokonce různý rostlinný materiál.
Tato potáplice byla v dobrém výživném stavu, aktivní, bez rukavic s ní nebylo možné manipulovat. Měla zraněné křídlo. V inhalační anestezii byly provedeny rtg snímky, na kterých můžeme vidět několikanásobné zlomeniny kosti loketní, vřetenní a záprstní.
Rozhodli jsme se, že se pokusíme o osteosyntézu a záchranu křídla. Potáplice druhý den podstoupila chirurgický zákrok, kdy byly fraktury napraveny pomocí hřebů. Pacientka po propuštění kliniky pravidelně dostávala antibiotika a léky proti bolesti. Prospívala a velmi dobře přijímala potravu. Začátkem února jsme provedli kontrolní rtg vyšetření.Odstranili jsme 1 hřeb. Křídlo srostlo, bohužel nebylo tak mobilní, aby mohla potáplice znovu létat.
Potáplice byla vypuštěna do výběhu pro hendikepované ptáky.