Jump to Navigation

Blecha a nekonečný boj proti ní

Kategorie:
blecha.png

Blechy

„Pane doktore, náš Alík je hrozně neklidný, pořád se škrábe a teď se mu udělali takové stroupky na hřbetě. Co by to mohlo být?“
Po krátkém dermatologickém vyšetření je diagnóza zřejmá.
„Váš pejsek má blechy, paní Nováková“.
A teď začíná má oblíbená část u zablešených pacientů.
„No to neříkejte ani v legraci, pane doktore, to opravdu není možné. No to ne, já se o Alíka naprosto pečlivě a svědomitě starám, dostává jenom to nejlepší jídlo, češu ho a koupám, spí s námi v posteli..“
„Spí s vámi v posteli?“
„No samozřejmě, vždyť říkám, že se u nás má jako v bavlnce..“
„Tak v posteli máte teď kromě Alíka i ty blechy..“.
Přichází smíření se zablešením a hledání viníka.
„Alíku, ty potvoro, tak ty máš blechy?! Ty nevděčníku, cos mi to přitáhnul domu?! Od teď budeš jenom v předsíni, ty zablešenče!“
„Paní Nováková, on za to nemůže, to chytil od jiného psa, kočky nebo například ježka“.
Přichází můj další oblíbený moment doprovázený zúžením očí a bojovně vystrčenou bradou:
„To má od té sousedovic mrchy, ten malej podvraťák je pořád zablešenej, já to sousedce říkám pořád, ať s tím něco dělá. A teď chudák náš Alíček od něho chytil ty hnusné blechy! Co s tím uděláme pane dokore, aby se netrápil?“

Letošní rok byl ve znamení vysokého výskytu blech. Přispělo k tomu hned několik faktorů. Především vhodné klimatické podmínky, tedy mírná zima, dále již poměrně vysoká rezistence bleší populace na starší a nejčastěji používané preparáty a také samotní majitelé psů. Ti si buď nevšimnou, že je zvíře zablešené a roznáší tak blechy po okolí, a nebo naopak delší dobu provozují samoléčbu pomocí preparátů ze zverimexu, lékáren nebo podomácku vyrobených, které obvykle nevedou k vyhubení blech, ale spíše k jejich ještě větší odolnosti.
Blecha je nejčastější zevním parazitem psů i koček a v našich podmínkách způsobuje až 70% svědivých kožních případů. Zablešení pacienti k nám nejčastěji přicházejí s příznaky různě intenzivní svědivosti, kdy se vylizují nebo vykusují zejména na hřbetě, břiše a okolí ocasu. Dochází k podráždění kůže, která zarudne, zhrubne a může buď vysychat nebo naopak produkovat nadbytek mazu. V srsti je nápadná zvýšená tvorba šupin a strupů a v závažnějších případech dochází až k hlubším bakteriálním zánětům kůže. Některým pacientům prořídne srst a to buď z důvodu postižení chlupových folikulů, tedy místa, odkud chlupy vyrůstají, ale často také proto, že nešťastní majitelé naaplikovali psovi nebo kočce příliš mnoho antiparazitárních léčiv. Příznaky zablešení jsou mnohem intenzivnější, pokud u psa nebo kočky propukne alergie na bleší kousnutí. Dráždivý alergen je obsažen v bleších slinách a při kousnutí je vpraven do těla napadeného jedince. U citlivého zvířete se rozvine zánětlivá alergická reakce, která za výše popisovaných příznaků může přetrvávat až 8 týdnů! Proto mohou psi nebo kočky vykazovat příznaky zablešení ještě dlouho potom, co na nich žádné blechy již nejsou. Je třeba si také uvědomit, že závažnost kožních změn závisí daleko více na citlivosti psa vůči alergenu obsaženému v bleších slinách než na množství blech, které na psovi žijí. Proto i jediná blecha může vyvolat ošklivé kožní onemocnění.
Diagnostika zablešení je poměrně nenáročná a je založena na průkazu blech přímo na zvířeti nebo daleko častěji pouze blešího trusu, který se nachází přímo na kůži a barvou i tvarem se podobá drobným makovým zrnkům. Bleší trus je v podstatě nestrávená krev hostitele (psa nebo kočky) a slouží jako výživa pro vyvíjející se larvy blech. Pokud tato drobná černá zrníčka rozprostřeme na mokrý papírový kapesník, můžeme během krátké doby pozorovat, jak se kolem nich vytváří oranžovo-červený okraj.
Zbavit psa blech není tak jednoduchý úkol, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jak již bylo zmíněno výše, celá řada preparátů již není dostatečně efektivní a tak se na trhu objevují stále nová a účinnější léčiva. Nejméně účinné bývají antiparazitární spreje a koupele. U nich záleží na správné aplikaci a dodržení dostatečného dávkování, ale i přesto léčba často selhává z důvodu vysoké odolnosti blech. Kvalitní antiparazitární obojky jsou relativně levná a poměrně účinná prevence proti blechám, ale zvládnout masivní napadení blechami často nedokážou. Dále je na trhu celá řada antiparazitárních pipet (spot-on aplikace), které se aplikují, tedy nakapou, na kůži. Toto ošetření chrání zvíře zpravidla jeden měsíc, ale i zde platí, že mezi jednotlivými výrobky je veliký rozdíl v efektivitě zabíjení blech. Navíc pouze správná aplikace zaručuje dostatečnou účinnost. Majitelé často dělají chybu, že obsah pipety kapou na srst místo na kůži, psa nejprve vykoupou a účinné látky se pak nemohou navázat na tuky na povrchu kůže, a nebo zvíře krátce po aplikaci zmokne nebo skočí do vody a preparát se odplaví. Nejnovější preparáty jsou vyráběny na bázi ochucených tablet. Tyto tablety jsou vysoce účinné a zabíjí většinu blech do několika hodin. Nové blechy nestihnou naklást vajíčka, přeruší se jejich vývojový cyklus a nedochází k opětovnému zamořování prostředí. Při takto rychlé eliminaci blech navíc nedochází k senzitizaci pacienta vůči bleším alergenům a sníží se proto riziko vzniku alergie na bleší kousnutí. Z veterinárního pohledu je navíc výhodné, že preparát není aplikován na kůži a nehrozí tak jeho odstranění při léčebných koupelích ve veterinárních šamponech. Můžeme tak například řešit druhotnou bakteriální infekci pomocí šamponu místo použití systémových antibiotik.
Pokud se podaří zabít veškeré blechy na psovi, můžeme si být jisti, že jsme právě dokázali vyhubit 5% z celkové bleší populace. Zbylých 95% se nachází v prostředí, kde se pes nebo kočka pohybují. Jedná se o bleší vajíčka, larvy a dospělé blechy, které ještě nenalezly nového hostitele. Desinsekce prostředí je proto podstatnou součástí léčby a její opominutí vyústí v nikdy nekončící zablešení. Je dobré si uvědomit, že jedna blecha snese za den 15-40 vajíček, která jsou nelepivá a proto odpadnou ze zvířete do prostředí. Z vajíčka se vylíhnou larvy, které jsou světloplaché a tak se zavrtávají hluboko do matrací postelí, gaučů, pohovek, koberců a pelíšků. V závislosti na podmínkách prostředí, jako jsou teplota a vlhkost, se z larev líhnou nové dospělé blechy, které vydrží čekat na svého budoucího hostitele i několik měsíců.
A teď jednoduchý výpočet. Pes má deset blech. On jich bude mít určitě více, ale pro jednoduchost nechme deset. Každá blecha za den snese 30 vajíček. Blecha žije průměrně čtyři týdny. To znamená, že tato populace blech vyprodukuje za svůj život zhruba 8400 nových blech.
Právě z důvodu extrémního nárůstu bleší populace je dezinsekce prostředí tak důležitá. A rozhodně nestačí provést ji jen jednou. Většinou je nutné opakovat ji jednou za tři dny po dobu minimálně dvou až třech týdnů. K hubení blech v prostředí je možno zakoupit celou řadu preparátů buď ve formě sprejů nebo rozpustných ve vodě, kterou pak vytíráme zamořená místa. U koček je třeba být velmi opatrný, protože řada těchto přípravků je pro kočky toxická!
Na závěr bych chtěl vyzdvihnout jednoduchou radu, která tak samozřejmě vyplývá z výše napsaných řádků: Prevence je podstatně jednodušší a také mnohem levnější než terapie u již zablešeného pacienta.

.